Někde mezi folkem, popem a jazzem leží místo jménem MarZ - hudební vesmír zpěvačky, kytaristky a písničkářky Markéty Zdeňkové. Její písně se pohybují na orbitě témat od upřímných
zpovědí přes žertovné hříčky až po šamanský rituál. Píše převážně v češtině a má schopnost vytvořit nápadité melodie a zároveň zachovat přirozenost svého mateřského jazyka. Díky tomu nachází stále se rozrůstající publikum napříč žánry i generacemi.

 

Jádro MarZu tvoří vedle Markéty spoluzakladatel kapely trombónista a zpěvák Štěpán Janoušek, výjimečný instrumentalista současné mladé pražské (nejen jazzové) scény. Jeho rukopis je výrazně vepsán do kapelních aranžmá. První album Na rozcestí, natočené v duu, bylo zdařilým úvodem do zvukové krajiny MarZu. V roce 2018 vznikla pětičlenná kapela příchodem Dalibora Hrubeše (elektrické kytary), Miloše Klápště (baskytara, synth, vokály) a Vítězslava Patočky (bicí). Tato formace posílila a posunula Markétiny písně do nové dimenze. V březnu 2020 vydali své eponymní album MarZ u labelu Tranzistor.

 

Markéta Zdeňková – voc, g;

Štěpán Janoušek – trb, voc, synth;

Dalibor Hrubeš – g;

Miloš Klápště – b, voc synth;

Vítězslav Patočka – dr.

 

Multilink s odkazy na sociální sítě, streaming a web: https://marz.lnk.to/MarZ

 

Somewhere between folk, pop and jazz is a place called MarZ - the musical universe of singer,
guitarist and songwriter Markéta Zdeňková. Her songs orbit themes ranging from confessional to
lighthearted, cerebral to shamanic. She writes mostly in Czech and has a real talent for beautiful melodies that remain true to the cadence of her native language. This has enabled her to find a growing audience that crosses styles and generations.

 

Next to Markéta, at the core of MarZ is co-founder Štěpán Janoušek (trombone/backing vocals/arrangements), a standout virtuoso on Prague’s new wave of young jazz instrumentalists in his own right. His signature brilliance comes through in the band’s dazzling arrangements Their first album, "Na rozcestí” (Amplión Records, 2017) was a beautiful introduction to the unique MarZ soundscape. In 2018 the duo expanded to a quintet, bringing in Dalibor Hrubeš (guitar, lap steel), Miloš Klápště (bass guitar, synth) and Vítězslav Patočka (drums). This formation really bolstered the new songs that Markéta was writing, and took MarZ to another dimension. In March 2020, they released their eponymous album on Tranzistor Records.